Pojawiła się właśnie pierwsza publikacja dotycząca zmian w systemie polskiej edukacji. Zachecamy do zapoznania się z broszurą wyjasniającą zmiany jakie czekają nas w nowym roku szkolnym. Zajrzyj do niej klikając w link poniżej:
Aktualności
REFORMA PROGRAMOWA 2026
REPORTAŻ Z "JEDNOOKĄ WOJOWNICZKĄ"
Od spotkania z panią Anetą Skrzypek w ramach Dni Akceptacji realizowanych w naszym Ośrodku minęły 3 tygodnie, a dzisiaj udostępniamy reportaż pani Izabeli Patek, która 24 kwietnia br. przeprowadziła bardzo ciekawy wywiad z naszym gościem. Serdecznie dziękujemy. Wywiad dostępny jest pod linkiem poniżej:
WSPANIAŁE WIADOMOŚCI - BĘDZIE MODERNIZACJA NASZEGO BUDYNKU SOSW
Remont naszego budynku SOSW w Lipkach Wielkich prawodopodobnie rozpocznie się jeszcze w tym roku. Jeszcze w maju Starostwo podpisze umowę z wykonawcą. Podczas ostaniej sesji Rady Powiatu radni zdecydowali, że przesuną pieniądze z budżetu właśnie na ten cel. Łącznie jest to kwota ok 3,5 mln złotych. Remont zakończyć ma się jesienią 2026 roku.
Zachęcamy do obejrzenia reportażu po poniższym linkiem:
LUBUSKA MISJA NA MARSA – JUŻ 29 MAJA W LIPKACH WIELKICH!
LUBUSKA MISJA NA MARSA – JUŻ 29 MAJA W LIPKACH WIELKICH!
Data: 29.05.2025 (czwartek)
Miejsce: Lipki Wielkie
Interesujesz się kosmosem, robotami, eksperymentami i nowoczesnymi technologiami? Lubisz łączyć zabawę z nauką i odkrywać świat razem z ekspertami?
Nie może Cię zabraknąć na Lubuskiej Misji na Marsa!To wydarzenie to eksplozja wiedzy i pasji – praktyczne warsztaty z inżynierii, elektroniki, programowania i astronomii dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Czym jest STEAM?Science – Technology – Engineering – Art – MathematicsTo przyszłość edukacji – uczymy przez działanie, odkrywanie i eksperymentowanie!
Startujemy o godz. 16:00 lotem balonu stratosferycznego, Zbudujemy łaziki, Zaprogramujemy mikrokontrolery, Prześlemy zdjęcie drogą radiową, A na koniec... spojrzymy w kosmos przez teleskopy podczas nocnych obserwacji nieba.
Bądź częścią tej kosmicznej przygody! Do zobaczenia w Lipkach Wielkich!
Bezpłatne bilety na warsztaty popołudniowe dostępne od dziś (g. 10:00): Kliknij w link poniżej i zarezerwuj miejsce
Skanuj kod QR na plakacie
DZIEŃ SOLIDARNOŚCI MIĘDZYPOKOLENIOWEJ
- 14
29 kwietnia obchodziliśmy Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej w naszym Ośrodku. Jednym z priorytetów naszej Placówki jest m.in. podejmowanie działań w zakresie akceptacji środowiska lokalnego, stąd by pielęgnować więzi międzypokoleniowe i jednocześnie integrować się ze społecznością z najbliższych okolic zaprosiliśmy przedstawicieli Środowiskowymego Domu Samopomocy w Santoku, Dziennego Domu Seniora ,,Wigor" ze Skwierzyny, dzieci wraz z nauczycielami z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Gorzowie Wielkopolskim. Impreza rozpoczęła się w amfiteatrze, gdzie każda z grup pokoleniowych pięknie zaprezentowała się widowni. Motywem przewodnim występów był taniec. Na boisku szkolnym kolejne atrakcje zostały rozpoczęte wspólnym odtańczeniem ,,Belgijki". Było przy tym dużo śmiechu i radości, zwłaszcza że w nauce tańca uczestniczyła tak liczna grupa.
Każdy mógł wziąć udział w zawodach sportowych, warsztatach dekorowania płotu, arteterapii, malowania buziek i skorzystać z zamków dmuchanych, a także zrobić wielkie bańki mydlane lub je łapać. Do dyspozycji był również catering. Nie zabrakło lemoniady, soku marchwiowego. Był grill, bigos, ciasta, słodkości, popcorn oraz gofry i chlebek wiejski podawany ze smalczykiem i ogórkiem kiszonym. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy upiekli pyszne i przeróżne ciasta, zakupili słodkości. Dziękujemy Państwu Agnieszce i Krzysztofowi Kopańskim - właścicielom Piekarni Wawrów za świeże pieczywo. Dziękujemy Państwu Ilonie i Pawłowi Kardackim- właścicielom Dmuchańców i Skakańców z Drezdenka oraz niezawodnym Seniorom SOSW oraz Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich ,,Lipkowianki". Jesteśmy wdzięczni wszystkim przedstawicielom władz lokalnych za obecność i prezenty.
O MODERNIZACJI NASZEGO OŚRODKA
Dobra wiadomość dla naszego Ośrodka!
Starosta Krzysztof Karwatowicz o ważnej dla nas inwestycji w wywiadzie dla Radia Zachód. Cały wywiad dostępny jest pod ponizszym linkiem:
NIEZWYKŁE SPOTKANIE Z JEDNOOKĄ WOJOWNICZKĄ W RAMACH DNI AKCEPTACJI
- 1
W czwartkowy ranek spotkaliśmy się w sali muzycznej z wyjątkową osobą, która podzieliła się swoją historią życia. Poznaliśmy Jednooką Wojowniczkę. Przeszła długą drogę do samoakceptacji, do życia w wolności. Zmagała się od 6. roku życia z konsekwencjami bardzo poważnego wypadku - kopnął ją koń w twarz, której połowa została zmasakrowana tak bardzo, że pod znakiem zapytania stanęło życie Pani Anety. Mnóstwo operacji i wiele wyzwań nie przeszkodziło w tym, aby bohaterka naszego spotkania całą sobą inspirowała, zachęcała i motywowała wielu uczniów i dorosłych, zwłaszcza osób niepełnosprawnych do polubienia siebie, do marzeń oraz do konsekwentnego rozwijania swoich zainteresowań, by w ten sposób stać się wolnym człowiekiem, który zna swoją wartość i żaden hejt nie jest w stanie negatywnie wpłynąć na postrzeganie siebie. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, a jest ich wiele, które w jakikolwiek sposób wsparły i pomogły w realizacji tego niecodziennego spotkania, które zostało nagrane przez Panią Martę Rogin z 4Social Agency:
PROGRAM 'SPORTOWE TALENTY"
- 2
W kwietniu w ramach programu „Sportowe Talenty” na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie naszego Ośrodka brali udział w testach sprawnościowych. Program Sportowe Talenty jest realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Jego celem jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów.
DZIEŃ ZIEMI
- 18
W środę 23 kwietnia br. świętowaliśmy Dzień Ziemi. Jedną z zaplanowanych aktywności był występ uczennic SP: Wiktorii, Anastazji i Julii, które zaśpiewały piosenki o Ziemi, o tym, że należy o nią dbać i ją szanować, by nam wszystkim żyło się dobrze.Kamil, Alan, Olek, Antek i Marharyta zaprezentowali utwór o drzewie z wykorzystaniem gestów alternatywnej komunikacji Makaton. A informacje o czereśni, leszczynie czerwonej oraz bratkach przeczytała uczennica klasy ogrodniczej. Wspomniane rośliny zostały zasadzone przed Ośrodkiem. Teraz coraz piękniej wygląda teren przed naszą Szkołą. Za przeprowadzenie wydarzenia była odpowiedzialna p. Tetiana Frocklage, pomysły i przygotowanie sadzonek oraz koordynowanie działań ogrodniczych, a także przygotowanie Marharyty do prezentacji tekstu były udziałem p. Małgorzaty Gofron. Organizacyjnie wsparły realizację zadań panie: Natalia Szpitalna, Barbara Mytowska i Marlena Myśków. Wydarzenie poprowadził pan Damian Szymkowicz.
WIELKANOC W SOSW
- 1
W ostatnim dniu nauki przed Wielkanocą tradycją naszego Ośrodka jest zorganizowanie i uczestnictwo całej społeczności szkolnej w śniadaniu wielkanocnym. Na pięknie przystrojonych stołach goszczą potrawy wielkanocne: żurek z jajkiem i kiełbasą, sałatki, jajka w różnych postaciach oraz ciasta z tradycyjną babką wielkanocną. W tym roku uroczystość uświetnił występ uczennic z SP. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do zorganizowania wspólnego przedświątecznego spotkania. Było miło i słodko. Na koniec każdy uczeń został obdarowany czekoladowym zającem dzięki Radzie Rodziców. Wręczone zostały również nagrody za udział w konkursie na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Dodatkowo uczniowie obdarowani zostali przepysznym miodem przez Pana Pszczelarza Tomasza Piniewskiego
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły reprezentowali nas na Kiermaszu Świątecznym w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie. Byliśmy również z życzeniami świątecznymi w Urzędzie Gminy Santok. Pracownicy mieli możliwość obejrzeć i zakupić wytwory naszych prac. Zapraszamy wszystkich na kiermasz świąteczny w sali wiejskiej w Lipkach Wielkich 12.04 (sobota) od godz. 10.00 do 13.00.
DNI AKCEPTACJI W NASZYM OŚRODKU - CIĄG DALSZY DZIAŁAŃ
- 32
10 kwietnia br. to jeden z takich wyjątkowych dni w Ośrodku, które wpisują się na długo w pamięci środowiska szkolnego. Zrealizowaliśmy kolejne wyzwania edukacyjne przez atrakcyjne działania w ramach Dni Akceptacji:
1. koncert zespołu ,,Autistica" z Niepublicznej Specjalnej Szkoły Przysposabiającej do Pracy z Gorzowa Wlkp.;
2. warsztaty florystyczne szkół ponadpodstawo- wych z podopiecznymi z ŚDS z Santoka;
3. podchody z terytorialsami;
4. wspólny posiłek pod chmurką z pysznymi: grochówką, bigosem i plackiem drożdżowym;
5. wizyta przedstawicielek szkół laboratoryjnych uczestniczących w w/w aktywnościach;
6. podpisanie współpracy z Panią Marzeną Szafińską-Chadałą Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Grzegorzewskiej w Zielonej Górze;
7. wizyta przedstawicieli Rady Powiatu Gorzowskiego.To był bardzo ważny dzień dla całej społeczności SOSW: praca nad sprawczością, poczuciem wartości, współpracy w zespole uczniów różnych klas i środowisk, wzajemnego inspirowania się do skutecznych rozwiązań w ramach spotkań z kadrą i terapeutami oraz zaproszonymi gośćmi z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz przedstawicielami władz lokalnych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i wspólnie spędzili z nami ten czas. Szczególne słowa wdzięczności chcemy zadedykować naszym uczniom, nauczycielom, wszystkim pracownikom obsługi, dzięki którym wszystkie planowane aktywności zostały zrealizowane sprawnie i efektywnie.
SKRYBA KRÓLA
- 3
W piątek 04.04.2025 r. uczniowie SOSW wzięli udział w warsztatach średniowiecznego pisania "Skryba Króla". Wydarzenie to odbyło się z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 1000 - lecia koronacji Bolesława Chrobrego. To nie koniec niespodzianek związanych z tym historycznym wydarzeniem. Na kolejne zapraszamy wkrótce 😊 Organizatorzy: J.Biłas, M.Matkowska, M. Gierkowska
NASI "KUCHARZE" W NOWYCH STROJACH
Z inicjatywy członka zarządu powiatu, Pana Mariusza Śpiewanka, Starosta Powiatu Gorzowskiego Krzysztof Karwatowicz zadbał o to aby uczniowie naszej szkoły branżowej, przygotowujący się do zawodu kucharza, perfekcyjnie się prezentowali. Uczniowie otrzymali przepiękne, profesjonalne stroje kucharskie. Nauka zawodu z pewnością będzie teraz przyjemniejsza. Z całego serca dziękujemy za ten wspaniały prezent!
WYCIECZKA DO MORSKIEGO CENTRUM NAUKI W SZCZECINIE
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie to kolejny punkt na mapie naszych szkolnych wycieczek. Wybraliśmy się tam we wtorek 25 marca na cały dzień. Sercem Morskiego Centrum Nauki jest wystawa składająca się w przeważającej większości z interaktywnych, samoobsługowych eksponatów umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. Wystawa podzielona jest na kilka stref.
Cała naprzód - Strefa, w której każdy z odwiedzających może zobaczyć proces projektowania i budowania statku, typy jednostek pływających, rodzaje napędów, sposoby sterowania, właściwości wody i ich wpływ na jednostki pływające.
Chlap! - To nie lada gratka dla najmłodszych odwiedzających. Wodny plac zabaw: tamy, śluzy, pompy, armatki wodne; doświadczenia tłumaczące zjawiska związane z prądem elektrycznym przez analogię z wodą.
Życie na morzu - W tej strefie zobaczyć można zawody związane z morzem, role i zadania na statku, rybołówstwo, żeglarstwo, obyczaje i tradycje ludzi morza.
Morski żywioł - Jak sama nazwa mówi, tu zobaczylismy morze jako żywioł: woda, wiatr, lód; sposoby okiełznania żywiołu i zabezpieczania się przed nim, zapobieganie wypadkom, sprzęt ratunkowy, sytuacje awaryjne, wzywanie pomocy, życie rozbitka, akcja ratunkowa i służby ratownicze, badania podwodne.
Którędy do Afryki? - To strefa prezentująca między innymi metody nawigacji - dawniej i dziś, podboje świata, kartografia, rejsy oceaniczne, globalny ruch statków, wpływ człowieka na morza i oceany.
Kolejnym punktem zwiedzania Centrum były warsztaty zorganizowane w pracowni, na których wykonaliśmy łapacze snów. Wyszły piękne. Po chwili odpoczynku udalismy się do Planetarium na projekcję filmu "Magiczny globus". Była to świetna lekcja przyrody. Niestety nasz czas w Morskim Centrum powoli dopiegał końca. Udaliśmy się jeszcze na obiad, a następnie w drogę powrotną do domu. Za organizację wycieczki dziękujemy Paniom Monice Gierkowskiej, Monice Siwińskiej, Marcie Matkowskiej, Kamili Cierach oraz Panom Adamowi Bednarkowi i Mariuszowi Stasińskiemu.
WYWIAD DLA TVP3 GORZÓW WIELKOPOLSKI - O DEPRESJI I UZALEŻNIENIACH DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
Bardzo ciekawy wywiad dla TVP3 udzielony przez Dyrektor naszego ośrodka w Lipkach Wielkich, Panią Janinę Grzecznowską wraz z Panią Marleną Myśków, bardzo aktywnie działającym nauczycielem, pracującym od kilku lat w naszym ośrodku. O depresji i uzależnieniach.
Zachęcamy do obejrzenia - link poniżej.
TERAPEUTYCZNE "BAJKOWISKO"
W naszym ośrodku odbyło się spotkanie z książką terapeutyczną. Zaproszeni goście czytali bajki o budowaniu przyjaźni. Historie z odrobiną magii i morałem. Dla dzieci i dla dorosłych. Bajkowisko zostało zorganizowane w ramach Dni Akceptacji dla spektrum autyzmu. Po raz pierwszy, ale nie ostatni. Zachęcamy do obejrzenia relacji pod ponizszym linkiem.
,,BAJKOWISKO'' - NIEZYWYKŁE PRZEDSIĘWZIĘCIE
- 28
,,Bajkowisko'' to wyjątkowa książka zawierająca 14 pięknych bajek stworzonych z myślą o dzieciach i młodzieży, które mierzą się z trudami wojny. Każda bajka została przetłumaczona na język ukraiński, aby mogła dotrzeć do wszystkich dzieci potrzebujących wsparcia, także tych, które uciekły przed wojną.
Wśród autorów znajduje się Lubuski Kurator Oświaty – Mariusz Biniewski, który napisał bajkę pt. „Bajka o Panu Anatolu i Panu Kuratorze, który starał się zawsze być blisko ludzi”. Opowieść ta podkreśla znaczenie bliskości, uważności i współpracy między ludźmi. Na zaproszenie Pani Dyrektor Janiny Grzecznowskiej w naszym szkolnym ,,Bajkowisku'' uczestniczyli niezwykli goście: Pani Marzena Szafińska-Chadała, Dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Grzegorzewskiej w Zielonej Górze, autorka bajki ,,Nasi Przyjaciele'' oraz Pan dr Paweł Zapeński autor bajki ,,Niebieski''. Nasze szkolne wydarzenie uświetniły swoją obecnością Panie Ewa Pawlak, Dyrektor Muzeum w Gorzowie Wlkp. oraz lzabela Patek, dziennikarka radia ,,Zachód''. Panie włączyły się aktywnie do czytania bajek. Uczniowie przygotowali wspaniałą część artystyczną z piosenkami i tańcami. Inscenizację bajki ,,Różowy kamyczek'' w wykonaniu naszych utalentowanych uczniów nagrodzono gromkimi brawami. Nie zapomnieliśmy o naszych ukraińskich przyjaciołach. Pani Tetiana Frocklage, szkolna psycholog, przesłała w języku ukraińskim życzenia uczniom z Ogólnej Placówki Czernichowskiej Centrum Edukacyjno -Rehabilitacyjnego nr 2 w Ukrainie. A my dołączyliśmy wielkie serducha. Na zakończe spotkania zapukała do nas Marzanna, którą powitała, ale też szybko pożegnała, Pani Dyrektor. Odbył się również konkurs na najciekawsze przebranie z okazji nadchodzącej wiosny, który wygrał Kamil Kojka oraz Maja Nowaczyl. Ognisko i pieczenie kiełbasek to piękne zakończenie tego naprawdę niezwykłego dnia.
LUBUSKIE KONFRONATCJE ARTYSTYCZNE - MUZYKA
- 5
Nasze uczennice z sukcesami na Lubuskich Konfrontacjach Artystycznych!
W dniu dzisiejszym, 18 marca 2025 r., w Centrum Kultury i Rekreacji w Santoku odbył się etap gminny Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w kategorii piosenka, gdzie nasz Ośrodek dumnie reprezentowały utalentowane uczennice! Klaudia Broka otrzymała wyróżnienie w pierwszej grupie. W drugiej grupie: Lena Chciuk zdobyła wyróżnienie, Wiktoria Królak zajęła III miejsce, Julia Korwownik-Prusinowska otrzymała dyplom uczestnictwa. Artystki zostały nagrodzone dyplomami i upominkami. Jesteśmy dumni z Waszych występów i gratulujemy pięknych osiągnięć!
Po powrocie do szkoły dziewczęta zostały serdecznie przyjęte przez Panią Dyrektor, która pogratulowała im sukcesów i doceniła ich zaangażowanie. Brawo, dziewczyny!
LUBUSKIE KONFRONTACJE ARTYSTYCZNE - PLASTYKA
- 12
14 marca 2025 r. Klaudia Broka, Julia Korżownik- Prusinowska oraz Izabela Łazor wzięły udzial w Lubuskich Konfrontacjqch Artystycznych PLASTYKA w Centrum Kultury i Rekreacji w Santoku. Jury ocenialo estetykę wykonanej pracy, oryginalność i pomysłowość, walory artystyczne (kompozycja, gama kolorystyczna, technika wykonania itp.), stopień umiejętności technicznych oraz zgodność pracy z ogłoszonym tematem, który brzmiał: Gdybym miała czarodziejską różdżkę, byłabym....
Dziewczynki wykazały się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Ich prace zachwyciły jury, które przyznało w kategorii uczniów młodszych II MIEJSCE KLAUDII BROCE, a w kategorii uczniów starszych III MIEJSCE JULII KORŻOWNIK PRUSINOWSKIEJ. GRATULUJEMY DZIEWCZYNKOM !!! Do konkursu uczennice przygotowała Pani Monika Siwińska. Dziękujemy ❤
Archiwum Aktualności