Z inicjatywy członka zarządu powiatu, Pana Mariusza Śpiewanka, Starosta Powiatu Gorzowskiego Krzysztof Karwatowicz zadbał o to aby uczniowie naszej szkoły branżowej, przygotowujący się do zawodu kucharza, perfekcyjnie się prezentowali. Uczniowie otrzymali przepiękne, profesjonalne stroje kucharskie. Nauka zawodu z pewnością będzie teraz przyjemniejsza. Z całego serca dziękujemy za ten wspaniały prezent!
WYCIECZKA DO MORSKIEGO CENTRUM NAUKI W SZCZECINIE
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie to kolejny punkt na mapie naszych szkolnych wycieczek. Wybraliśmy się tam we wtorek 25 marca na cały dzień. Sercem Morskiego Centrum Nauki jest wystawa składająca się w przeważającej większości z interaktywnych, samoobsługowych eksponatów umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń. Wystawa podzielona jest na kilka stref.
Cała naprzód - Strefa, w której każdy z odwiedzających może zobaczyć proces projektowania i budowania statku, typy jednostek pływających, rodzaje napędów, sposoby sterowania, właściwości wody i ich wpływ na jednostki pływające.
Chlap! - To nie lada gratka dla najmłodszych odwiedzających. Wodny plac zabaw: tamy, śluzy, pompy, armatki wodne; doświadczenia tłumaczące zjawiska związane z prądem elektrycznym przez analogię z wodą.
Życie na morzu - W tej strefie zobaczyć można zawody związane z morzem, role i zadania na statku, rybołówstwo, żeglarstwo, obyczaje i tradycje ludzi morza.
Morski żywioł - Jak sama nazwa mówi, tu zobaczylismy morze jako żywioł: woda, wiatr, lód; sposoby okiełznania żywiołu i zabezpieczania się przed nim, zapobieganie wypadkom, sprzęt ratunkowy, sytuacje awaryjne, wzywanie pomocy, życie rozbitka, akcja ratunkowa i służby ratownicze, badania podwodne.
Którędy do Afryki? - To strefa prezentująca między innymi metody nawigacji - dawniej i dziś, podboje świata, kartografia, rejsy oceaniczne, globalny ruch statków, wpływ człowieka na morza i oceany.
Kolejnym punktem zwiedzania Centrum były warsztaty zorganizowane w pracowni, na których wykonaliśmy łapacze snów. Wyszły piękne. Po chwili odpoczynku udalismy się do Planetarium na projekcję filmu "Magiczny globus". Była to świetna lekcja przyrody. Niestety nasz czas w Morskim Centrum powoli dopiegał końca. Udaliśmy się jeszcze na obiad, a następnie w drogę powrotną do domu. Za organizację wycieczki dziękujemy Paniom Monice Gierkowskiej, Monice Siwińskiej, Marcie Matkowskiej, Kamili Cierach oraz Panom Adamowi Bednarkowi i Mariuszowi Stasińskiemu.
WYWIAD DLA TVP3 GORZÓW WIELKOPOLSKI - O DEPRESJI I UZALEŻNIENIACH DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
Bardzo ciekawy wywiad dla TVP3 udzielony przez Dyrektor naszego ośrodka w Lipkach Wielkich, Panią Janinę Grzecznowską wraz z Panią Marleną Myśków, bardzo aktywnie działającym nauczycielem, pracującym od kilku lat w naszym ośrodku. O depresji i uzależnieniach.
Zachęcamy do obejrzenia - link poniżej.
TERAPEUTYCZNE "BAJKOWISKO"
W naszym ośrodku odbyło się spotkanie z książką terapeutyczną. Zaproszeni goście czytali bajki o budowaniu przyjaźni. Historie z odrobiną magii i morałem. Dla dzieci i dla dorosłych. Bajkowisko zostało zorganizowane w ramach Dni Akceptacji dla spektrum autyzmu. Po raz pierwszy, ale nie ostatni. Zachęcamy do obejrzenia relacji pod ponizszym linkiem.
,,BAJKOWISKO'' - NIEZYWYKŁE PRZEDSIĘWZIĘCIE
- 28
,,Bajkowisko'' to wyjątkowa książka zawierająca 14 pięknych bajek stworzonych z myślą o dzieciach i młodzieży, które mierzą się z trudami wojny. Każda bajka została przetłumaczona na język ukraiński, aby mogła dotrzeć do wszystkich dzieci potrzebujących wsparcia, także tych, które uciekły przed wojną.
Wśród autorów znajduje się Lubuski Kurator Oświaty – Mariusz Biniewski, który napisał bajkę pt. „Bajka o Panu Anatolu i Panu Kuratorze, który starał się zawsze być blisko ludzi”. Opowieść ta podkreśla znaczenie bliskości, uważności i współpracy między ludźmi. Na zaproszenie Pani Dyrektor Janiny Grzecznowskiej w naszym szkolnym ,,Bajkowisku'' uczestniczyli niezwykli goście: Pani Marzena Szafińska-Chadała, Dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Grzegorzewskiej w Zielonej Górze, autorka bajki ,,Nasi Przyjaciele'' oraz Pan dr Paweł Zapeński autor bajki ,,Niebieski''. Nasze szkolne wydarzenie uświetniły swoją obecnością Panie Ewa Pawlak, Dyrektor Muzeum w Gorzowie Wlkp. oraz lzabela Patek, dziennikarka radia ,,Zachód''. Panie włączyły się aktywnie do czytania bajek. Uczniowie przygotowali wspaniałą część artystyczną z piosenkami i tańcami. Inscenizację bajki ,,Różowy kamyczek'' w wykonaniu naszych utalentowanych uczniów nagrodzono gromkimi brawami. Nie zapomnieliśmy o naszych ukraińskich przyjaciołach. Pani Tetiana Frocklage, szkolna psycholog, przesłała w języku ukraińskim życzenia uczniom z Ogólnej Placówki Czernichowskiej Centrum Edukacyjno -Rehabilitacyjnego nr 2 w Ukrainie. A my dołączyliśmy wielkie serducha. Na zakończe spotkania zapukała do nas Marzanna, którą powitała, ale też szybko pożegnała, Pani Dyrektor. Odbył się również konkurs na najciekawsze przebranie z okazji nadchodzącej wiosny, który wygrał Kamil Kojka oraz Maja Nowaczyl. Ognisko i pieczenie kiełbasek to piękne zakończenie tego naprawdę niezwykłego dnia.
LUBUSKIE KONFRONATCJE ARTYSTYCZNE - MUZYKA
- 5
Nasze uczennice z sukcesami na Lubuskich Konfrontacjach Artystycznych!
W dniu dzisiejszym, 18 marca 2025 r., w Centrum Kultury i Rekreacji w Santoku odbył się etap gminny Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w kategorii piosenka, gdzie nasz Ośrodek dumnie reprezentowały utalentowane uczennice! Klaudia Broka otrzymała wyróżnienie w pierwszej grupie. W drugiej grupie: Lena Chciuk zdobyła wyróżnienie, Wiktoria Królak zajęła III miejsce, Julia Korwownik-Prusinowska otrzymała dyplom uczestnictwa. Artystki zostały nagrodzone dyplomami i upominkami. Jesteśmy dumni z Waszych występów i gratulujemy pięknych osiągnięć!
Po powrocie do szkoły dziewczęta zostały serdecznie przyjęte przez Panią Dyrektor, która pogratulowała im sukcesów i doceniła ich zaangażowanie. Brawo, dziewczyny!
LUBUSKIE KONFRONTACJE ARTYSTYCZNE - PLASTYKA
- 12
14 marca 2025 r. Klaudia Broka, Julia Korżownik- Prusinowska oraz Izabela Łazor wzięły udzial w Lubuskich Konfrontacjqch Artystycznych PLASTYKA w Centrum Kultury i Rekreacji w Santoku. Jury ocenialo estetykę wykonanej pracy, oryginalność i pomysłowość, walory artystyczne (kompozycja, gama kolorystyczna, technika wykonania itp.), stopień umiejętności technicznych oraz zgodność pracy z ogłoszonym tematem, który brzmiał: Gdybym miała czarodziejską różdżkę, byłabym....
Dziewczynki wykazały się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Ich prace zachwyciły jury, które przyznało w kategorii uczniów młodszych II MIEJSCE KLAUDII BROCE, a w kategorii uczniów starszych III MIEJSCE JULII KORŻOWNIK PRUSINOWSKIEJ. GRATULUJEMY DZIEWCZYNKOM !!! Do konkursu uczennice przygotowała Pani Monika Siwińska. Dziękujemy ❤
KONKURS PLASTYCZNY "MOJE WYMARZONE FERIE ZIMOWE"
12 marca br. Pani Dyrektor zaprosiła do swojego gabinetu uczniów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym ,,Moje wymarzone ferie zimowe". Wyróżnione prace naszych wychowanków zostały nagrodzone. Uczniowie otrzymali z rąk Pani Janiny Grzecznowskiej i koordynatora konkursu Pani Magdaleny Kowalczyk-Giżyckiej dyplomy i atrakcyjne upominki.
KONFERENCJA "ONI/ONE TAK MAJĄ. DEPRESJA, UZALEŻNIENIA, PRÓBY SAMOBÓJCZE UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ"
- 2
We wtorek 11 marca miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie - Konferencja w SOSW Lipki Wielkie "Oni/One tak mają. Depresja, uzależnienia, próby samobójcze uczniów z niepełnosprawnością intelektualną". Bardzo interesujący, merytoryczny, z odważnym i refleksyjnym wydźwiękiem wykład Pana dr n. med. Przemysława Zakowicza zasługuje na szczególne uznanie. Jesteśmy bardzo wdzięczni także za prelekcję Pana Pawła Zapeńskiego, Dyrektora ODN w Zielonej Górze. Głos rodzica zaangażowanego wniósł wiele w zdejmowaniu etykiet myślowych dotyczących procesu wychowania - to za sprawą Pani Renaty Rudak członkini Zarządu Fundacji ,,Zdążyć z Miłością" w Koszalinie. O odrzuceniu, depresji i innych trudnych doświadczeniach ucznia podzielił się z nami Pan Kacper Rudak, samorzecznik i członek Fundacji ,,Zdążyć z Miłością" w Koszalinie. Nasz prelegent zwrócił szczególną uwagę na niezbyt odległe złe wspomnienia ze szkoły, które nadal mają swoje konsekwencje w życiu osoby w spektrum autyzmu. O depresji, bezdomności i uzależnieniach, które wynikają często z odrzucenia, oraz o powrocie do społecznego funkcjonowania na zdrowych zasadach pięknie opowiedział Pan Tomasz Manikowski Prezes Fundacji Tomka Manikowskiego ,,Dogonić Marzenia". Całą konferencję uświetnił swoim koncertem zespół ,,Autistica", którego organizację wsparła Pani Anna Ławrynowicz-Kaczmarek, Dyrektor Niepublicznej Specjalnej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Małyszynie.
Dyrektor naszego ośrodka Pani Janina Grzecznowska wyraziła słowa uznania wobec wszystkich, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i podzielili się swoją wiedzą: "Dziękuję wszystkim prelegentom za merytoryczne wystąpienia, które pomogą nam w pracy z uczniami i rodzicami. Udział takich autorytetów był gwarancją jakości wydarzenia, skierowanego do placówek oświatowych, poradni i instytucji pomocowych Powiatu Gorzowskiego. Dziękuję Senatorowi RP Władysławowi Komarnickiemu, Posłance na Sejm RP Krystynie Sibińskiej oraz Lubuskiemu Kuratorowi Oświaty Mariuszowi Biniewskiemu za objęcie honorowym patronatem tego wydarzenia. Dziękuję za udział i wsparcie organowi prowadzącemu Mariuszowi Śpiewankowi oraz Zbigniewowi Surmie. Szczególne podziękowania kieruję do wszystkich pracowników Ośrodka, którzy przygotowali program i oprawę konferencji. Dziękuję za patronat medialny TVP3 Gorzów Wielkopolski, Radio Zachód, Radio Plus Gorzów."
Serdecznie zachęcamy do obejrzenia spotu konferencyjnego stworzonego przez Panią Martę Rogin pod poniższym linkiem.
EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA
W dniu 7 marca przedstawiciel naszego Ośrodka uczestniczył w zorganizowanym przez dowódcę 15 Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Pana pułkownika Leszka Giergielewicza, spotkaniu informacyjnym mającym na celu przybliżenie zasad współpracy, służby i współdziałania. Dotychczasowe przedsięwzięcia lubuskich terytorialsów na rzecz mieszkańców naszego województwa nakreślił pan wojewoda Marek Cebula. Cenną refleksją na temat Edukacji Dla Bezpieczeństwa podzielił się przedstawiciel Lubuskiego Kuratora Oświaty, który położył nacisk na obywatelskie, proobronne wychowanie i formowanie młodego pokolenia.
Po zakończeniu części wykładowej - spotkanie kontynuowane było na strzelnicy, gdzie każdy z uczestników miał możliwość sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie.
WIOSNA TUŻ TUŻ...
Wiosna zachęciła uczniów Pani Moniki Gierkowskiej z klas 1-2 SSPP do przesadzania kwiatków. Szczepki wybranych roślin znalazły się w nowych doniczkach, które pięknie zdobią klasowe parapety. Uczniowie deklarowali, że będą o nie dbać i obserwować ich wzrost. Sprezentowali również kwiatki doniczkowe klasie IV b i zainspirowali swoim działaniem do klasowej hodowli roślin ozdobnych. Ciekawe co z tego będzie? Za miesiąc sprawdzimy.
Archiwum Aktualności