Od kilku dni nasi podopieczni z internatu pracują nad figurkami z masy solnej. Tematyka figurek związana jest z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi. Zapału nie brakuje...
DECOUPAGE
I znowu artystyczna dusza odezwała się w nauczycielach i uczniach naszego Ośrodka...
W dniu 8 marca uczniowie klasy 1-3 oraz chłopcy z klasy 6 zet i dziewczynki z klasy 4-8 zet wzięli udział w warsztatach zdobienia techniką decoupage.
Decoupage to metoda zdobnicza polegająca na przyklejaniu specjalnie do tego przeznaczonych papierów lub serwetek na odpowiednio przygotowane powierzchnie. Efekt, jaki daje ta technika, ma przypominać wzory malowane pędzlem. Decoupage nazywany jest czasem również metodą serwetkową.
Ogromną zaletą tej techniki jest to, że w bardzo prosty sposób, nawet bez szczególnych umiejętności plastycznych, pozwala stworzyć coś pięknego. Uczniowie ozdabiali słoiki. Prace naszych uczniów zachwycają.
Warsztaty przygotowały i poprowadziły Panie: Barbara Mąkosza i Jadwiga Celejewska
16
TŁUSTY CZWARTEK
Jeśli po Tłustym Czwartku krew z powrotem powędrowała do mózgu- kolejna partia informacji na temat słodkości. Ośrodek nie pozostaje w tyle...
W tłusty czwartek nie mogło zabraknąć domowych pysznych pączków. Wszyscy kucharze z klasy II spisali się na medal. Mistrzynią pączków została Emilia Starzyk.
Emilia- Gratulacje!
2
WARSZTATY
Dzisiaj w sali wiejskiej w Lipkach Wielkich odbyły się warsztaty zorganizowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Santoku. W warsztatach udział wzięli uczniowie klasy 7B i 2 sspp. Podczas warsztatów uczniowie szyli ekologiczne torby na zakupy oraz woreczki na owoce. Można bylo również ozdabiać butelki i słoiki techniką decupace. Dziewczęta pod kierunkiem muzyka doskonaliły swoje umiejętności wokalne.Uczestnicy zostali poczęstowani gorącym kapuśniakiem, wykwintnymi kanapkami oraz ciastem. Atmosfera warsztatów była wyśmienita. Dziękujemy za zaproszenie. Jadwiga Celejewska i Barbara Mąkosza
14
WIKI I JEJ SEKRET
Moi Kochani- spieszę złożyć kolejną relację z Waszych działań. A nudy nie ma, oj nie :)
5W ramach treningu umiejętności społecznych- mimo "słabej lutowej pogody"- uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Gorzowa Wlkp. Oglądali film ,,Wiki i jej sekret" w kinie ,,Helios". Odwiedzili również pracownię ceramiczną i dowiedzieli się, w jaki sposób można wyrabiać różne naczynia i przedmioty z gliny. Dużym zainteresowaniem cieszył się piec do wypalania i koła garncarskie. Ostatnim punktem programu była niespodzianka w postaci wizyty w ,,Cafe Coś Tam". W kawiarence grupa smakowała gorącą czekoladę Po drodze na dworzec autobusowy uczniowie przechodzili przez mostek w Parku Wiosny Ludów, na którym mogli zobaczyć kłódki z inicjałami osób zakochanych. A walentynki tuż, tuż. Mimo deszczowej pogody wszyscy wrócili do Ośrodka w dobrym nastroju.
Wrażenia i magnez mogą wiele zdziałać:)
LIST DO RODZICÓW...
Dzień dobry wszystkim- w związku z tym, że bycie RODZICEM może stanowić duże wyzwanie, dlatego wraz z Dyrekcją Ośrodka i kadrą pedagogiczno- terapeutyczną chcemy zaproponować wszystkim rodzicom i opiekunom wychowanków z naszego Ośrodka pomoc w codziennych trudach rodzicielstwa i w odnalezieniu wielu radości z tego samego powodu- bycia RODZICEM.
Proponujemy Państwu utworzenie grupy- wirtualnego miejsca- w którym będziecie mogli zadawać pytania, dzielić się swoimi niepokojami i radościami. Takie "miejsce" może być też pewnego rodzaju odciążeniem dla nauczycieli i wychowawców w ich codziennej pracy.
Na początek list, który dla Państwa przygotowałam o dojrzewaniu. Jest długi, więc będzie w dwóch odsłonach.
Serdecznie pozdrawiam- zachęcam do kontaktu- Izabella Olszewska
Drodzy Rodzice
Na wstępie mojego listu chcę Wam pogratulować, że podjęliście się jednego z największych wyzwań w życiu człowieka- macie dzieci i już teraz doskonale wiecie, jak trudne obowiązki wzięliście na swoje barki.
Kiedy w Waszym życiu pojawia się Maleństwo- słodkie i bezbronne to zaczynacie kochać je całym sercem, bez względu na to, jak często trzeba zmieniać pieluchę lub podgrzewać kaszkę. Dziecko podrasta- TATA i MAMA stają się dla niego najmądrzejszymi ludźmi na całym świecie. Uśmiech dziecka, jego wyciągnięte rączki- wynagradzają wszystkie nieprzespane noce. I kiedy już myślicie, że życie RODZICA będzie bajką w samych jasnych kolorach, nagle pojawia się niczym piorun z błękitnego nieba ONO- DOJRZEWANIE.
Wasza śliczna córeczka, uroczy synek z podrapanymi wiecznie kolanami zaczyna coraz częściej krzyczeć, używać wulgarnych słów, o obowiązkach domowych i szkolnych zapomina lub zwyczajnie je lekceważy. Znajomi stają się ważniejsi a zamiast pogaduszek rodzinnych wybierają telefon. TAK- to jest czas pobijania rekordów w pisaniu smsów wszystkimi palcami! Dojrzewający nastolatek zamienia sobie dzień z nocą i gra w te swoje emocjonujące gry komputerowe. Kiedy Ty- Rodzicu- prosisz- „zjedz z nami niedzielny obiad”, bo taki był zwyczaj do tej pory- to nagle dowiadujesz się, że „obiad jest głupi”, „zwyczaje i tradycje są durne”, „i w ogóle- dajcie mi święty spokój, bo nikt mnie w tej rodzinie nie rozumie!!!”.
Jeśli po przeczytaniu cokolwiek wyda się znajome, to znaczy, że Twoje Dziecko dojrzewa i stało się Nastolatkiem.
Piszę ten list po to, aby Cię uspokoić. Dojrzewanie to nie choroba, lecz stan jak najbardziej naturalny i potrzebny. Co więcej- jest to stan wyjątkowy bo właśnie w tym okresie zaczyna wyłaniać się z dziecięcego niebytu coraz bardziej świadomy człowiek.
Żeby uprościć, zmiany w nastolatku zachodzą w kilku sferach:
- ciało- nastolatek rośnie a hormony w jego ciele powodują, że nie chce mu się spać w nocy, szybko się złości i załamuje, szczególnie, gdy na nosie pojawią się pierwsze krosty. Nastolatek staje się mniej współczujący, myśli więcej o potrzebach swoich niż rodziny,
- myślenie- nastolatek zaczyna zadawać sobie wiele pytań: „jaki jest sens wynoszenia mycia się codziennie?!”, „jak załatwić szybko kasę i nie pracować się przy tym za bardzo?. Przeciwstawiając się temu, co zna- zaczyna budować swoją osobowość, wyrabia sobie własne poglądy na życie.
- emocje- nastolatek staje się bardzo wrażliwy, czasem-przewrażliwiony. Bardzo pragnie miłości bezwarunkowej, akceptacji, bycia wysłuchanym i lubianym. Jego mózg potrzebuje silniejszych stymulacji- eksperymenty z narkotykami, szybka jazda, zachowania agresywne (np. bójki czy zainteresowanie przemocą w internecie). Mogą się pojawić eksperymenty w sferze seksualnej, bo wszystko co nowe i intensywne może stać się dla nastolatka atrakcyjne,
- zachowania społeczne- zmiany dotyczą relacji w rodzinie- rodzic może nie raz i nie dwa usłyszeć, „że jest głupi”, „nie ma racji”, „żeby się odczepił”. Rodzinne zwyczaje i tradycje mogą stracić swoją ważność. Wszystko to może na tyle wprowadzać nerwową atmosferę do domu, że o kłótnie i awantury wywołane przez każdą ze stron- może być łatwo. Jednocześnie nastolatek wybiera towarzystwo rówieśników, którzy przechodzą taki sam „bunt nastolatka”- mówią więc „tym samym językiem, mają tych „wrogów” i podobne zainteresowania.
Jeśli wszystko to, co – Drodzy Rodzice- właśnie przeczytaliście i czego doświadczacie w relacji z wlanym dzieckiem Was przeraża to mam dobrą wiadomość:
TO WSZYSTKO JEST JAK NAJBARDZIEJ NORMALNE!!!
Wszystkie opisane wcześniej zachowania są zjawiskiem naturalnym, rozwojowo uzasadnionym.
A teraz- jak sobie poradzić, aby dalej kochać dziecko, które zmieniło się w NASTOLATKA i nie oszaleć?
Przede wszystkim-
- komunikacja- jak najczęściej dawać dziecku do zrozumienia, że go wysłuchacie i nie będziecie dawać „złotych rad”- „nie zachowuj się jak dziecko”, „weź się do roboty, bo Ci się w głowie przewraca”. Lepiej powiedzieć „nie wiem, co teraz przeżywasz, ale jeśli potrzebujesz pomocy- to jestem”, „pytam, o której wrócisz, bo zwyczajnie się martwię”,
- tworzenie okazji, aby być z dzieckiem, może jakieś wspólne zainteresowania- naprawa samochodu lub wizyta u kosmetyczki,
- należy zachować zdrowy rozsądek i zdrowy dystans do tego, co Wasze dziecko mówi, kiedy Was krytykuje czy obraża. Trzeba pamiętać o wszystkich procesach, które zachodzą w mózgu nastolatka i nad niektórymi nie zdoła zapanować, jeśli nie dostanie wsparcia ze strony mądrego i kochającego rodzica,
- Rodzicu- zmniejsz oczekiwania- 15 lat to nie jest dorosły człowiek. Nastolatek bombardowany poleceniami z każdej strony „może się okopać na swojej pozycji” i dotarcie do niego będzie znacznie trudniejsze,
- jeśli chcesz zmiany w zachowaniu nastolatka- zawsze nagradzaj to co dobre. Kary w żaden sposób nie zmotywują młodego człowieka do zmiany. Poszukaj w zachowaniu swojego dziecka każdej choćby najdrobniejszej rzeczy, którą możesz pochwalić i zrób to! Im częściej dziecko słyszy, ze jest DOBRE, zaczyna tak o sobie myśleć, takim się staje.
Życzę wielu sukcesów w ponownym odkrywaniu, jak cudownym dzieckiem jest Wasz NASTOLATEK.
Izabella Olszewska
BEZPIECZNE FERIE 2022
MAŁE JASEŁKA
Wyjątkowy czas, wyjątkowi uczestnicy, wyjątkowa relacja... bądźcie z nami, tak jak my chcemy być obecni w Waszym życiu
MIKOŁAJKI
Ho ho ho- "czy sa tu jakieś grzeczne dzieci ? (Bez względu na wiek, rzecz jasna ) "
Nie ma wątpliwości, że Mikołaj odwiedził dzisiaj Alana i Kamila z klasy III ZET i zajrzał do sekretariatu...
Pradawna tradycja mówi, że kiedy imieniny Mikołaja wypadają w poniedziałek, świętować należy cały tydzień...
Co niniejszym ogłaszamy i w Ośrodku i Internacie- z wielką przyjemnością czynimy :)
11
ZIELONA GÓRA - OCHLA
Dzisiaj o kolejnej wycieczce- tym razem- Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli, które powstało w 1982 roku, ale jego historia sięga lat 60. XX w. W roku 1960 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze utworzono dział etnograficzny i rozpoczęto zbieranie materialnych zabytków kultury ludowej.
W 1972 roku Urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zainicjował utworzenie parku budownictwa ludowego. W roku 1973 przeniesiono tam pierwszy obiekt. Był to najstarszy datowany budynek mieszkalny w muzeum – pochodząca z 1675 roku chałupa chłopska z Potrzebowa.
Od tamtego czasu Muzeum znacznie się rozrosło. Dziś to prawie 80 zabytkowych obiektów i ponad dziesięć tysięcy artefaktów prezentowanych na wystawach stałych oraz zgromadzonych w magazynach.
Muzeum w Ochli zajmuje 13 ha, usytuowane jest w niezwykle urokliwym miejscu u stóp polodowcowych wzniesień nad leśnym źródliskiem. Zabytki architektury ludowej wkomponowano w zastany krajobraz i układ przestrzenny, nawiązując do kształtu wsi. Na terenie Muzeum znajduje się dydaktyczna ścieżka przyrodnicza. Ścieżka prezentuje bogactwo fauny i flory, współzależność środowiska przyrodniczego i kulturowego.
Jak nasi uczniowie wraz z nauczycielami świetnie się bawili- zobaczcie sami!
21
DZIEŃ DOBRY POLSKO!
Dzień dobry Polsko! Piąteczek, sobotunia i niedzielka- wypoczynku i błogiego lenistwa czas!
Ale w naszym Ośrodku nawet relaks jest aktywny :)
Do siedziby Słowian udali się uczniowie pod opieką p. Danusi Gajtupen, Zbyszka Przepiórki oraz Pawła Leciejewskiego.
Krótka opowieść w kilku zdjęciach o próbie pokojowego przejęcia tronu Bolesława Chrobrego, oswajaniu gołębi i zwiedzaniu, zwiedzaniu, zwiedzaniu...
4
NASI UCZNIOWIE W OBIEKTYWIE, ACZ NIEOBIEKTYWNIE WYJĄTKOWI.
Pamiętamy
Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe obchodzone w Polsce 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów.
Narodowe Święto Niepodległości w Lipkach Wielkich
W Lipkach Wielkich 11 listopada przyszedł trochę szybciej. Już 9 listopada uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. A do wspólnego świętowania zaprosili innych. Było muzycznie, tanecznie i sportowo. Przyjechali uczniowie z Gorzowa, była też młodzież z sąsiedniej szkoły i dzieci z przedszkola.Jak zawsze impreza została przygotowana śpiewająco, a repertuar był bardzo bogaty. O Polsce opowiadały przygotowane przez uczniów wiersze, krótkie scenki i tańce. Wszystko po to, żeby jak najciekawiej przekazać to, czym jest niepodległość i jak o nią przed ponad stu laty walczono.
Poza częścią artystyczną odbył się również VII Bieg Niepodległości im. Leona Mazura.W biegu nie chodziło o to, kto pierwszy dobiegnie do mety. Ważniejsza od szybkości była idea.
14
II Jesienny Turniej Siatkówki - trójek mieszanych
W dniu 4 października 2021r. na Hali przy SOSW w Lipkach Wielkich został rozegrany "II Jesienny Turniej Siatkówki - trójek mieszanych". Udział w zawodach wzięło 5 zespołów. Zawodnicy wykazali się niemałymi umiejętnościami siatkarskimi i pomimo zaciekłej rywalizacji wykazali się dużą kulturą osobistą i stosowali w grze zasady Fair Play. Po ponad czterogodzinnych rozgrywkach zwyciężyła drużyna "Żółtki", reprezentowana przez Macieja Szkodę, Emilię Domańską oraz Damiana Starzyka, drugie miejsce zajęła drużyna "Ziomki" w skład drużyny wchodzili uczniowie: Szymon Ostrowski, Małgorzata Wojnarska i Gracjan Czerniecki natomiast trzecie miejsce zajęła drużyna "Polska" zawodnicy: Piotr Rybacki, Emilia Starzyk, Wiktoria Maksymowicz.
Wszystkie drużyny otrzymały nagrody niespodzianki.
Organizatorami oraz sędziami "II Jesiennego Turnieju Trójek Siatkarskich" byli Zbigniew Przepiórka oraz Daniel Źródłowski.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie