Aktualności
OD JESIENI DO LATA
"Od jesieni do lata" - to cztery pory roku, które nie tylko wpływają na zmiany w przyrodzie, wyznaczają również rytm codzienny człowieka. Życie to nie tylko praca i obowiązki, ale także przyjemności, radość, muzyka, taniec i zabawa. Dzięki udziałowi w koncercie ZTL ,,Mali Gorzowiacy" mieliśmy okazję poznać polskie tradycje i obrzędy ludowe w czasie czterech pór roku - jak to kiedyś bywało. Podczas koncertu dowiedzieliśmy się, jak dawniej obchodzono andrzejki i że najkrótsza noc przypada w noc świętojańską czyli z 23 na 24 czerwca. Według tradycji słowiańskiej była to noc pełna wróżb, tańców i śpiewów. Podziwialiśmy tancerzy w pięknych kolorowych regionalnych strojach, ich umiejętności taneczne i wokalne. Artyści zachwycili nas tańcami narodowymi, m.in. krakowiakiem i oberkiem. Koncert odbył się 10 kwietnia br. w Tatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. Niektórzy z nas byli tam po raz
JUBILEUSZ
Pamiętamy, że rok szkolny 2023/2024 to wyjątkowy, jubileuszowy rok SOSW Lipki Wielkie. Obchodzimy sześćdziesięciolecie działalności Ośrodka. Jesienią uczniowie pod kierunkiem pani Jadwigi Celejewskiej posadzili cebulki tulipanów i żonkili, a wiosną efekt WOW.
WARSZTATY KREATYWNE
Kolejnym działaniem przewidzianym w harmonogramie Dni Akceptacji był udział uczniów z zespołów edukacyjno-terapeurycznych w warsztatach kreatywnych z wykorzystaniem klocków MuBaBaO. Czwartkowe spotkanie 4 kwietnia br. zorganizowały panie z Fundacji Rozwoju Efektywnej Edukacji FREE w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gorzowie Wlkp.
DNI AKCEPTACJI
W ramach Dni Akceptacji spotkaliśmy się dzisiaj z samorzecznikiem panem Kacprem Rudakiem. Nasz gość wykorzystał swoją autoprezentację, aby poruszyć zagadnienie autyzmu z perspektywy osoby w spektrum. To była bardzo pouczająca wizyta. Cała społeczność mogła zapoznać się z ograniczeniami, trudnościami i wyzwaniami, z jakimi muszą mierzyć się przedszkolaki, uczniowie i dorośli z zespołem Aspergera oraz autyzmem.
ŚNIADANIE WIELKANOCNE
Długoletnią tradycją w SOSW jest śniadanie wielkanocne całej społeczności. W tym roku uczniowie klas SSPP przygotowali stoły i nakrycia, a klasy szkoły branżowej o profilu: kucharz wspierały panie kucharki w przygotowaniu wybranych potraw świątecznych na wielkanocny stół.
47
WIZYTA PANÓW Z NADLEŚNICTWA
26 marca br. odbyło się spotkanie z przedstawicielami nadleśnictwa Karwin: nadleśniczym p. Włodzimierzem Rocławskim oraz p. Dominikiem Wieczorkiewiczem odpowiedzialnym za edukację i turystykę.
To była bardzo ważna i owocna wizyta. Dotyczyła współpracy oraz nasadzenia drzew na terenie Ośrodka z okazji 60- lecia istnienia placówki.
HARCERSKIE SPOTKANIE PRZEDŚWIĄTECZNE
22 marca br. odbyła się kolejna zbiórka harcerska. Tym razem wzięli w niej udział tylko ci harcerze, którzy dopelnili formarmolści i dostarczyli od rodziców zgodę na udział w zbiórkach ZHP. Podczas spotkania harcerze poszukiwali śladów wiosny w połączeniu z zabawami integracyjnymi. Największą atrakcją było przedświąteczne poszukiwanie króliczków i jajeczek wielkanocnych. Zabawa się wszystkim bardzo podobała, a słodycze smakowaly wybornie.
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
Bardzo uroczyście obchodziliśmy w tym roku Światowy Dzień Zespołu Downa. W ramach Dni Akceptacji w naszym Ośrodku uczniowie i nauczyciele pamiętali o założeniu kolorowych skarpetek, ale również wzięli udział w podsumowaniu akcji ,,Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach", która trwała od 18 do 21 marca br., a pomysłodawcą i organizatorem był Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze. 67 uczniów z 11 klas wykonało 769 skarpetek, co stanowi 192,25 m wykonanego łańcucha. To również oznacza, że każdy uczestnik akcji wykonał 11 skarpetek! Zapraszamy do fotorelacji :)
WARSZTATY W RAMACH PROJEKTU ECOPRACOWNI
20 marca br. w naszej ekopracowni gościliśmy rodziców na warsztatach związanych z segregacją odpadów i uzdatnianiem wody, które przygotował p. Paweł Leciejewski. To kolejne dwa spotkania przewidziane w projekcie na I kwartał 2024 r. Uczniowie też nie próżnowali, bo wcześniej, 29 lutego brali udział w warsztatach poprowadzonych przez panią Monikę Gierkowską, których motywem przewodnim były twórcze sposoby nadawania drugiego życia przedmiotom codziennego użytku. Uczniowie podczas ,,burzy mózgów " zastanawiali się, jak można ponownie wykorzystać różne opakowania, pojemniki. Z zaproponowanych pomysłów wybrano wytłaczanki po jajkach, które posłużyły jako doniczki do wysiewu rzeżuchy.
DZIEŃ WIOSNY
W przeddzień Dnia Wiosny cała społeczność SOSW świętowała oficjalną zmianę pory roku. A oto fotorelacja z 20 marca br. :)
52
WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI
19 marca br. w ramach szkoleniowej rady pedagogicznej kadra SOSW uczestniczyła w warsztatach poświęconych emocjom. Zajęcia poprowadziła pani Karolina Miłkowska - aktorka, logopeda i wykładowca emisji głosu. Zaproponowane aktywności wzbogaciły warsztat zawodowy wszystkich uczestników spotkania.
12
DNI AKCEPTACJI
Już po raz drugi w naszym Ośrodku odbywają się Dni Akceptacji, których celem jest poznać, zrozumieć i zaakceptować w społeczności SOSW osoby neuroróżnorodne. Ich zachowanie jest źle interpretowane i nieodpowiednio przyjmowane przez środowisko szkolne, ale również nasze społeczeństwo.
18 marca br. odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące Dni Akceptacji. Pani Marlena Myśków przedstawiła harmonogram wydarzeń, wyjaśniła zasady uczestnictwa w akcji ,,Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach" organizowanej przez ODN w Zielonej Górze. Uczniowie dowiedzieli się , jakie znaczenia ma słowo: AKCEPTACJA, oglądnęli prezentację o Światowym Dniu Zespołu Downa" oraz film pt. ,,Jak wygląda życie z zespołem Downa".
KONKURS RECYTATORSKI
14 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Lubuskich Konfrontacjach Artystycznych w Santoku. Etap gminny. Kategoria: recytacja wierszy. Pani Natalia Szpitalna przygotowała do konkursu ucznia Patryka Gwardysia, a Pani Barbara Mąkosza dwie uczennice: Lenę Chciuk i Wiktorię Królak. Nasi uczniowie rywalizowali z uczniami, którzy reprezentowali wszystkie szkoły z terenu gminy. Możemy być dumni z naszych reprezentantów. Pomimo olbrzymiego stresu pięknie recytowali przygotowane wiersze. Pierwszy raz mieli okazję stanąć na scenie przed godną publicznością. Nasi uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursie. Lena Chciuk zdobyła wyróżnienie i bon na zakupy w empiku. Przewodniczący jury podkreślił, że Lena otrzymała wyróżnienie za naprawdę piękny występ. Nasi uczniowie uzyskali wskazówki nad czym powinni popracować, aby jeszcze piękniej recytować. Gratulacje dla wszystkich uczestn
SADZIMY LAS
14 marca br. uczniowie klas: Va, I-VIII ZET, I-III SSPP oraz I-III szkoły branżowej wraz z nauczycielami: p. Kamilą Cierach, p. Honoratą Brzytwą i p. Adamem Bednarkiem wzięli udział w ekoprzedsięwzięciu, stąd fotorelacja z sadzenia lasu w ramach współpracy z Nadleśnictwem Skwierzyna. Dziękujemy :)
WARSZTATY WIELKANOCNE
13 marca odbyły się w naszym Ośrodku ,,Warsztaty Wielkanocne''. Pomysłodawczynią i organizatorką warsztatów jest pani Jadzia Celejewska, którą wsparli: pani Barbara Mąkosza i pan Janusz Pęcherzewski. Na szkolnych ławkach pojawiły się wielkanocne akcesoria pozyskane przez panią Jadzię. Udział w warsztatach wzięli uczniowie klas: 8B, 8A, klasy branżowe: kucharz i ogrodnik oraz klasy I-III sspp. Uczniowie wykonali wianki wielkanocne, palmy oraz kartki świąteczne. Wszystkie cudeńka uczniowie zabiorą do domu. Piękne słoiczki z zielonym zbożem oraz kurczaczkami to niespodzianki dla naszych seniorów. Liczba 60. to nawiązanie do naszego jubileuszu, bo przecież w tym roku obchodzimy 60-lecie działalności naszego Ośrodka.
ELSZA
To wg kolejności drugie wydarzenie do wpisania. 12.03.br. na zaproszenie pani dyrektor SOSW Janiny Grzecznowskiej, która jest również prezesem zarządu Bogdanieckiego Uniwersytetu III Wieku, cała społeczność Ośrodka wzięła udział w spotkaniu i koncercie seniorek zespołu Elsza z UTW w Gorzowie Wlkp. Mogliśmy wspólnie pośpiewać, ale i poznać utwory, które łączą pokolenia, bo treść wybranych tekstów dotyczyła szkoły, imion i uczuć. Dziękujemy
Nasze media społecznościowe
Godziny dzwonków
Czwartek 21.11.2024Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 78994