Las jest naturalną częścią polskiego krajobrazu, naszym „zielonym skarbem”, wizytówką i dumą naszego kraju oraz cennym dobrem narodowym. Taką wiedzę o lasach mają wychowankowie SOSW w Lipkach Wielkich, którzy chętnie włączają się w akcje prowadzone przez Nadleśnictwo Skwierzyna. Nie wszyscy jednak zdawali sobie sprawę z tego, że utrzymanie lasu oraz jego zasadzenie to długotrwały, żmudny proces, który angażuje wiele osób. Każda z nich przyczynia się do wielkiego zielonego sukcesu, jakim jest las.
Nasi uczniowie przekonali się o tym we wtorek, 18-04-2023 podczas akcji sadzenia lasu z leśnikami z Nadleśnictwa Skwierzyna. Nasz Ośrodek reprezentowali uczniowie kl.6 z wychowawcą p.Lidią Kubisiak, uczniowie kl.7-8 z wychowawcą p.Jolantą Biłas oraz uczniowie kl.SSPP z wychowawcą p.Honoratą Brzytwą.
Na miejscu, w lesie przywitał nas pan Maciej Hałuszczak – osoba odpowiedzialna za edukację leśną, leśniczy p.Przemysław Wojtczak oraz podleśniczy p.Łukasz Malec. Panowie leśnicy opowiedzieli uczniom o gospodarce leśnej, o planie urządzenia lasu, który zawiera dane na temat drzewostanu i pokazuje przemianę terenu na przestrzeni lat. Następnie zapoznali z techniką sadzenia lasu „w szparę”.
Sadzenie w szparę jest lepsze dla sadzonek o systemie korzeniowym palowym jak sosna, modrzew, buk czy dąb. Ta metoda wykorzystuje kostur, który wbija się na około 25–30 cm i wciska w ziemię, a następnie wkłada sadzonkę.
Niezależnie od metody, sadzonki potrzebują trochę czasu na to, by podrosnąć i zmienić się w silne drzewa. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Zostaliśmy podzieleni na dwuosobowe zespoły, które wyposażone zostały w kostur i wiadro z sadzonkami. Tak „uzbrojeni” ruszyliśmy do pracy. Poniżej fotoreportaż.
Nasza ciężka, ale bardzo przyjemna praca oraz zaangażowanie zostały nagrodzone przez leśników ogniskiem z kiełbaskami. Miłym rozmowom nie było końca. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do naszego Ośrodka.
Dziękujemy leśnikom z Nadleśnictwa Skwierzyna za wspaniałą przygodę i liczymy na dalsza owocną współpracę.