Dziś uczniowie z klasy SPP Miłosz, Paweł, Dawid a także inni chroniący się unijnym RODO :) na zajęciach z p.Pawłem Leciejewskim przekonali się jakie skarby kryją Nasze szkolne łąki kwietne, które nie tylko tworzą pożyteczną symbiozę z Tradycyjnym Sadem ale pomagają ucieszyć każdą mamę w dniu ich święta...
W CYKLU GDZIE BYLIŚMY...
Uczniowie klas I-III SSPP wyjechali na jednodniową wycieczkę do Świnoujścia. Wycieczka została dofinansowana z projektu ,,Poznaj Polskę''. Projekt napisały Panie: J.Celejewska, M.Pęcherzewska, B. Mąkosza. Pogoda podczas wycieczki dopisała, jak również humory. Nasza spontaniczna radość oraz zachwyt podczas zwiedzania wzbudzały życzliwość i ciepłe zainteresowanie mieszkańców i turystów. Załoga statku Adler, którym wracaliśmy z wyprawy do latarni morskiej, w gratisie odwiozła nas do centrum miasta, bo marynarze stwierdzili, że tak radosnej, fantastycznej grupy nigdy nie przewozili.
Co zwiedziliśmy? Obejrzyjcie część relacji fotograficznej, kolejna już za chwilunię...
14Zwiedziliśmy Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Oglądaliśmy niezwykłe eksponaty związane z florą i fauną mórz oraz historią rybołówstwa. Widzieliśmy narzędzia rybackie, modele statków, przyrządy nawigacyjne, ryby, muszle i bursztyny. Zjedliśmy wspaniały dwudaniowy obiad oraz lody. Byliśmy na plaży. Spacerowaliśmy po przepięknym deptaku i przepłynęliśmy w drodze powrotnej promem Bielik, aby dostać się na parking gdzie stał autokar. W drodze powrotnej obowiązkowo McDonald
26ŚWINOUJŚCIE Nasze krokomierze wykazały, że przeszliśmy 15 km. Nikt nie marudził, wszyscy byli zadowoleni, a śmiechom nie było końca.
3
DARCZYŃCY
Dnia 17 maja br. w wyniku spotkania pani dyrektor Janiny Grzecznowskiej z panem Bogumiłem Wielkoszewskim Prezesem Zarządu firmy „Poziom” sp. z o.o. nasz Ośrodek zyskał profesjonalnego partnera, który będzie partycypował
w kreowaniu kariery zawodowej uczniów i absolwentów SOSW. Ponadto spieszymy z dobrą nowiną, że pan Bogumił Wielkoszewski jest również darczyńcą, który ufundował krzesła i stoły do klasopracowni.Jesteśmy bardzo wdzięczni za zainteresowanie naszą placówką oraz wsparcie finansowe tak potrzebne w obecnym okresie restrukturyzacji SOSW.
Serdecznie dziękujemy za ogromną życzliwość i wielkie serce, o które tak tródno w obecnych czasach. Sentencja Carolla Lewisa jest najcelniejszym odzwierciedleniem wrażliwości pana Bogumiła Wielgoszewskiego:
„Jeden z najgłębszych zakrętów życia polega na tym, że tylko to wszystko, co robimy dla innych, jest tym, co naprawdę warto robić.”
Z CYKLU GDZIE BYLIŚMY...
Narodowy Park Ujście Warty to kolejne miejsce na mapie szkolnych wycieczek. 18 maja nasi uczniowie oraz uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Lipek Wielkich wyjechali do Slońska gdzie znajduje się Ośrodek Muzealno -Edukacyjny Narodowego Parku Ujście Warty.
Na wstępie krótkie wyjaśnienie.
Park Narodowy jest jedną z form ochrony przyrody w Polsce. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody z 2004 roku obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi. Park Narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności przyrodniczej i krajoznawczej. W Polsce są 23 Parki Narodowe. Na ich terenie ochronie podlega cała ożywiona i nieożywiona przyroda. Park Narodowy Ujście Warty powstał w 2001 roku i jest najmłodszym Parkiem Narodowym w Polsce.
Podczas pobytu w Ośrodku uczniowie zwiedzili osiem tematycznych sal wyposażonych w najnowocześniejsze zdobycze technologii.
Obowiązkowym punktem zwiedzania był wirtualny lot balonem nad Parkiem Narodowym „Ujście Warty”. To jedyna okazja, żeby zobaczyć teren z lotu ptaka. Niewątpliwie dużo emocji wzbudził wirtualny rejs łodzią po nieudostępnionych turystycznie wodach Parku. A to dopiero kilka ze zdumiewających atrakcji…
Jedną z sal wystawowych wzbogaca makieta samolotu transportowego, wewnątrz którego kryje się odpowiedź na odwieczne pytanie – co było pierwsze: jajo czy gęś? Po zaspokojeniu głodu wiedzy uczniowie urządzili sobie spacer po makiecie torfowiska. Spokojnie, akurat to bagno nas nie wciągnęło. Dla ciekawych podwodnego życia, w Ośrodku zostały przygotowane akwaria z krajowymi gatunkami ryb. Wszystkie wystawy moglismy zwiedzić z panem przewodnikiem, ktory przekazal bardzo dużo cennej wiedzy dotyczącej Parku, mogliśmy też samodzielnie korzystać z elementow interaktywnych, rozwiązywać zagadki i rebusy dotyczące zwierząt i roślin występujących na terenie Parku.
Sama wizyta w Ośrodku to za mało i chętnie wybraliśmy się w teren.
"Kto jest gościem w lesie” – podczas spaceru poszukaliśmy mieszkańców lasu i śladów ich obecności.
Kolejną częścią wycieczki był przejazd do Narodowego Parku Ujście Warty. Przez prawie dwie godziny spacerowaliśmy rozlewiskami obserwując różne gatunki ptaków. Dokładną obserwację umożliwiły nam lornetki oraz luneta. Stada dzikich ptaku wygrzewały się w słońcu w przepięknej scenerii roślinności. Jeszcze nigdy z tak bliska nie widzieliśmy bociania, mew i czapli. Ptaki gniazdowały wśród traw, drzew i krzewów.
Polecamy bardzo to miejsce na wycieczkę szkolną czy rodzinny spacer.
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia fotorelacji.
Opiekunami wycieczki byli: Pani Kamila Cierach, Pani Monika Siwińska , Pani Małgorzata Różańska ZSP Pan Mariusz Stasiński i Pan Adam Bednarek
17Park Narodowy - UJŚCIE WARTY- nowe podejście do muzealnictwa uczyniło naszą wycieczkę atrakcyjniejszą. Mogliśmy zobaczyć i doświadczyć, nauczyć się odpoczywając . Sami zobaczcie, jak tam piękni
8Jeśli jeszcze ktoś nie jest zachęcony do odwiedzin krainy ptaków i innej zwierzyny nadwarciańskiej- to może ostatnie zdjęcia ...
3
WYBIERAMY PATRONA SZKOŁY
Słońce dodaje energii, więc działamy i- wybieramy patrona szkoły. Patron szkoły wyznacza kierunek działań dydaktyczno-wychowawczych, jest filarem wokół którego buduje się program wychowawczy szkoły. Drogą głosowania w naszej szkole wybraliśmy trzy postacie godne tytułu- Patron Szkoły:
1. Jan Brzechwa
2. Kornel Makuszyński
3. Maria Grzegorzewska.
Kto zostanie patronem szkoły? Zadecydują pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice i przyjaciele szkoły. Głosowanie odbędzie się, kiedy zaprezentujemy trzy wybitne postaci na szkolnym fb. Dzisiaj krótka informacja o życiu i twórczości pierwszego kandydata Jana Brzechwy.
JAN BRZECHWA (właś. Jan Wiktor Lesman)
urodził się 15 sierpnia 1898 roku w Żmerynce na Podolu, zmarł 2 lipca 1966 roku w Warszawie. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Był polskim poetą, autorem popularnych wierszy dla dzieci jak i utworów satyrycznych, tłumaczem poetów– m.in. Puszkina, Majakowskiego i Jesienina. Nie można przecenić roli literatury dziecięcej w uczeniu, wychowaniu i wspieraniu rozwoju dzieci.
Świat przedstawiony w literaturze pomaga dziecku przenieść się do świata myślenia symbolicznego, czemu towarzyszy zawsze rozwój emocjonalny i poruszenie wyobraźni.
Dziecko czytając baśnie, wiersze, opowiadania, czuje się uczestnikiem prezentowanych zdarzeń świata przedstawionego. Bohaterowie literaccy Brzechwy budują specyficzny kontakt dziecka z otaczającą je rzeczywistością, wychodząc od kontekstu zabawy. Bohaterami utworów Brzechwy są zwierzęta domowe (kaczki , kury, krowy), owady (muchy, pająki), zwierzęta leśne oraz niecodzienne postacie mieszkające Na wyspach Bergamutach.
Nie zapominajmy również o ideale nauczyciela - panu Kleksie, który siada na nieistniejącym krześle, przyrządza znakomite potrawy za pomocą kolorowych far i łata dziury w serze. Świat wyczarowany piórem Jana Brzechwy wolny jest od przemocy, okrucieństwa i zła. Jego wiersze na długo pozostają w pamięci, stanowią repertuar konkursów recytatorskich, kompozytorzy piszą do nich muzykę, a dzieci już w przedszkolu śpiewają „Kaczkę Dziwaczkę” czy recytują wiersze „Na straganie”, „Sum”, „Na wyspach Bergamutach”, „Kwoka”, „Leń” , „Skarżypyta”, „ZOO” i wiele innych. Teksty Jana Brzechwy są wiecznie żywe. Uczą, bawią i wzruszają kolejne pokolenia. Kiedy więc będzie nam smutno przenieśmy się w pełen humoru świat wyobraźni „profesora serdecznego uśmiechu”…
KORNEL MAKUSZYŃSKI to drugi kandydat na Patrona naszej szkoły.
Urodził się 8 stycznia1884 r. w Stryju koło Lwowa w rodzinie Julii z Ogonowskich i Edwarda Makuszyńskiego - emerytowanego pułkownika armii austriackiej, zatrudnionego na stanowisku pisarza. Po wybuchu I wojny światowej Kornel Makuszynski został zesłany wraz z żoną w głąb Rosji, ale za poręką przyjaciół został zwolniony z zesłania i powrócił do Lwowa. Po śmierci pierwszej żony poślubił w Zakopanem śpiewaczkę operową, Janinę. Okupację niemiecką i Powstanie Warszawskie Makuszyński przeżył w stolicy. Doświadczenia wojenne to obóz Pruszkowie i Opocznie. Od końca wojny zamieszkał w Zakopanym. Z inicjatywy Kornela Makuszyńskiego powstało na stokach Gubałówki sanatorium dla młodzieży. Pisarz inicjował też zbiórki pieniężne na sprzęt narciarski dla najbiedniejszych dzieci.
Kornel Makuszyński był poetą, powieściopisarzem, felietonistą, recenzentem teatralnym, ale największą popularność zdobył jako autor książek dla dzieci i młodzieży. Pierwszą książką dla dzieci był „Szewc Kopytko i kaczor Kwak”, potem przyszły następne: „O dwóch takich, co ukradli księżyc” , „Panna z mokrą głową”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Szaleństwa panny Ewy” i wiele innych.
Dla najmłodszych we współpracy z rysownikiem Marianem Walentynowiczem napisał cykl historyjek słowno-obrazkowych: „Przygody Koziołka Matołka” , „Przygody Małpki Fiki-Miki” i inne.
Makuszyński nie lekceważył sobie małego odbiorcy. Był świadomy, iż ta najwdzięczniejsza publiczność jest zarazem niezmiernie wymagająca i że tworzenie dla niej nie jest sprawą łatwą. Promień słoneczny powiada mu przecież: „ Jeślibyś umiał pisać tak, aby cię każde dziecko pojęło, byłbyś wielki”.
Był pisarzem, który wierzył w człowieka, w to, że w każdej ludzkiej duszy jest wiele dobra i miłości . O tym pisał i tego uczył w swoich książkach .
Władze komunistyczne skazały Kornela Makuszyńskiego na zapomnienie, bo w swych książkach dawał świadectwo istnienia Boga, który jest źródłem tego, co w człowieku dobre i szlachetne. Jego książki znalazły się na powstałej w 1951r. tajnej liście książek nazwanych ideologicznie szkodliwymi i przeznaczonymi do likwidacji. W 1944 r. pisarz przeniósł się na stałe do Zakopanego, gdzie wraz z żoną zamieszkał w willi „Opolanka”. Tu rozpoczął się ostatni rozdział życia pisarza. Nie pisał już powieści, był schorowany, popadł także w złą sytuację finansową. Odbywał jednak spotkania autorskie w sanatoriach i zakładach pracy. Cierpliwie odpisywał też na listy, które napływały z całego kraju. Zmarł 31 lipca 1953 roku. Pochowany został na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Na pytanie dziennikarzy -Jakim był człowiekiem?- mieszkańcy Zakopanego odpowiadali-Był dobrym człowiekiem.
W RODZINIE SIŁA
W naszej szkole w ramach projektu ,,W rodzinie siła'' odbyły się warsztaty zdobienia techniką decoupage. Uczniowie podczas zajęć poznali technikę decoupage i dali nowe życie przedmiotom codziennego użytku.Wykonane przez dzieci przedmioty wyglądają jak ręcznie malowane. Będą niepowtarzalną pamiątką bądź prezentem na Dzień Mamy i Dzień Taty. Warsztaty decoupage dla dzieci pomagają poszerzyć ich artystyczną wyobraźnię i ozdobić przestrzeń wokół siebie własnoręcznym rękodziełem. Na zajęciach uczestnicy zdobyli podstawową wiedzę na temat wykorzystywanych technik i narzędzi.
17
Z CYKLU GDZIE BYLIŚMY...
We wtorek 25.04.2023 uczniowie z klas: 3A, 4-8 ZET i 1-3 SSPP byli na wycieczce w Muzeum Puszczy Drawskiej i Puszczy Noteckiej w Drezdenku. Dzięki przewodnikowi, który oprowadzał po muzeum uczniowie usłyszeli wiele ciekawych historii z życia mieszkańców pradoliny Noteci. Wizyta w Muzeum była świetną okazją, aby z bliska zobaczyć
eksponaty zwierząt, które żyją w Puszczy Drawskiej i Noteckiej.
Zapraszamy na fotorelację
15
"POMOCNSA DŁOŃ"- RAZEM Z NAMI
Dzisiaj w pracowni informatycznej ośrodka pojawili się goście ze Świetlicy Podwórkowej wraz z panią Anną Kleinrok. Młodzi pasjonaci nowinek technicznych przybyli aby spróbować swoich sił w projektowaniu 3D. Zajęcia zorganizowała pani Lidia Kubisiak. Młodzi twórcy korzystając z programu Tinkercad projektowali breloczki ze swoimi imionami a także inne ciekawe i interesujące rzeczy. Kreatywność jak i pomysłowość tych młodych wynalazców oczarowała nas wszystkich. Skupienie i zaangażowanie podczas pracy widać nawet na fotorelacji...
Na zakończenie zajęć każdy z uczniów otrzymał pamiątkę wykonaną wcześniej przez podopiecznych SOSW w Lipkach Wielkich właśnie przy użyciu drukarki 3D.
Cieszymy się bardzo, że mogliśmy Was gościć mamy nadzieję, że nasza współpraca nie zakończy się tylko na tych zajęciach
9
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie